Informacje

Najnowsze

Jedną z najistotniejszych czynności eksploatacyjnych w samochodach jest cykliczna wymiana oleju któa powinna być realizowana co 15 tys. km ale nie rzadziej niż raz w roku. Kluczowym elementem jest tutaj jakość oleju oraz filtra olejowego.

Wśród elementów złącznych oferowanych przez Sariv znajduje się niepozorny krążek AC typu Starlock z powłoką fosforanowaną znajdujący szerokie zastosowanie w branży kolejowej i wykorzystywany jako element silników w lokomotywach typu AS-42.


Dodany przez Bogusław R., w dniu 14-10-2014

Co to jest spedycja i do czego służy.
Co to jest spedycja lotnicza?

Spedycja lotnicza to po prostu organizowanie przewozu towaru, wysyłanie go do miejsca docelowego. W tym przypadku do przesyłania przedmiotów używa się – jak sama nazwa wskazuje – maszyn lotniczych, czyli po prostu samolotów. Jest to zdecydowanie dużo szybsza droga dostarczania towaru, niż droga samochodowa, z której korzysta wiele firm spedycyjnych.

Jakie są podstawowe pojęcia związane z tym, co nazywamy transpoort lotniczy ?

Najważniejszymi pojęciami, które trzeba zapamiętać, jeżeli chce się zajmować wysyłką towarów w ogóle są „spedytor” i „spedycja”. Co oznacza spedycja, już zostało wyjaśnione, zaznaczyć tylko należy, że taki przewóz towarów może odbyć się na zlecenie zarówno osoby prawnej, jak i fizycznej. Ważne jest, aby zostały wykonane wszelakie czynności, które są przy takowym zleceniu konieczne i potrzebne, jak na przykład odpowiednie zabezpieczenie towaru, czy też podpisanie wszelakich niezbędnych do tego dokumentów.

Spedytor zaś to ktoś, kto tym przewozem się zajmuje. Może to być zarówno osoba prawna, albo właśnie fizyczna, przy czym słowa „fizyczna” oznacza tutaj po prostu firmę, czy przedsiębiorstwo transportowe. Oczywiście nie robi tego za darmo, zazwyczaj cennik usług jest umieszczony na stronie internetowej danego spedytora.

Czy są jakieś wyjątki?

Tak, jest jeden wyjątek, kiedy to spedycja jest bezpłatna. Dzieje się tak wtedy, kiedy to bezpośredni wytwórca danego przedmiotu, czy też towaru przewozi go na własne życzenie i w obrębie własnej organizacji, na przykład przesyłając części do samochodów do swojej fabryki, która właśnie te samochody produkuje.

Czynności dodatkowe

Poza samym wysyłaniem towarów i przyjmowaniem ich spedycja obejmuje jeszcze tak zwane czynności dodatkowe, a są to między innymi takie czynności, jak na przykład składowanie przesyłki, pobieranie opłaty za jej przewóz, jej sprzedaż, czy też cesja, czyli zrzeczenie się praw własności do tejże przesyłki – co następuje w momencie jej sprzedaży.

Okiem reportera


transport
logistyka
spedycja
transport lotniczy